Velvyslanec

Arndt Freytag von Loringhoven
[fts_twitter tweets_count=2 cover_photo=no stats_bar=no show_retweets=no show_replies=no search=#CzechRepublic]

Aktuality z politiky

Německé předsednictví Rady EU

Dokumenty, projevy a akce k německému předsednictví Rady EU najdete

zde

Spolkový sněm zvolil Angelu Merkelovou první německou kancléřkou

Die KanzlerinSpolkový sněm zvolil jasnou většinou první německou kancléřkou předsedkyni CDU Angelu Merkelovou. Šéfku velké koalice zvolilo při historickém hlasování 397 poslanců, sdělil prezident Spolkového sněmu Norbert Lammert. Pro zvolení kancléřky bylo zapotřebí 308 z 614 hlasů. Velká koalice disponuje ve Spolkovém sněmu počtem 448 mandátů ze všech 612. Proti Merkelové hlasovalo 202 poslanců, hlasování se zdrželo 12 poslanců, jeden hlas byl neplatný. Volbou Angely Merkelové prichází do čela spolkové vlády žena, která pochází z bývalého východního Německa.

40 let diplomatických vztahů mezi Německem a Izraelem

12. května 2005 tomu bylo 40 let, kdy byly navázány diplomatické styky mezi Německem a Izraelem. Společně s izraelskou stranou Logo Beziehungenbyly pořádány četné kulturní, sportovní, vědecké a hospodářské akce a iniciativy.

Oslavy zahájila návštěva spolkového prezidenta Horsta Köhler v Izraeli 1. – 4. února 2005. Jako slavnostní vyvrcholení jubilejního roku přednesl izraelský prezident Katsav během své oficiální návštěvy v Německu koncem května před Německým spolkovým sněmem projev, v němž pozitivně zhodnotil německo-izraelské vztahy a vyzval k další snaze: „Mezi oběma našimi státy panuje politická blízkost. Postarejme se o to, aby byla vyjádřená ve společných hodnotách, přesvědčeních a cestách.“ Rede Katsav

Dne 6. června 2005 uspořádala Německá a Izraelská velvyslanectví diskuzi se současným velvyslancem státu Izrael v Německu Shimonem Steinem a s bývalým velvyslancem Německa v Izraeli v letech 1981-1985 Nielsem Hansenem.

Niels Hansen poukázal na historický aspekt bilaterálních vztahů, jejichž navázání před více než 40 lety nebylo na obou stranách zcela bezproblémové. Zdůraznil přitom, že první rozhovory se uskutečnily již před společnými diplomatickými kroky, a to Lucemburskou smlouvou z roku 1952. Po komplikovaných vyjednáváních byla uzavřena dohoda, která upravovala otázku západoněmeckého odškodnění Izraeli.

Se zřetelem na dnešní situaci označil Shimon Stein Německo jako druhého nejdůležitějšího izraelského spojence hned po USA a nejdůležitejšího partnera v Evropě. S obavami mluvil o novém německém a evropském antisemitismu. Niels Hansen nesdílel tyto obavy ohledně Německa a řekl, že je “úplně klidný”. Další zlepšování německo-izraelských vztahů v budoucnu vidí nadějně.

Článek ministra zahraničí Fischer k 40. výročí (zveřejněný 11.4.2005 v časopisu „Das Parlament“)

Hlavní město Berlín

Od roku 1999 má spolková vláda své sídlo v Berlíně. Informace o německé metropoli naleznete zde:

Hlavní město Berlín

Spolková vláda

Informace o spolkové vládě a dalších aktuálních vnitropolitických tématech naleznete pod

Spolková vláda

Spolková centrála pro politické vzdělávání

Zahraniční politika

Informace o německé zahraniční politice a evropské politice, informace o spolkových zemích a cestování a bezpečnostní odkazy z celého světa naleznete na stránce Ministerstva zahraničí (Auswärtiges Amt).

Auswärtiges Amt

Německo v OSN

Spolková republika Německo se angažuje pro reformu OSN. V létech 2003-2004 byla dva roky členem Rady bezpečnosti OSN.

Spolkový sněm (Bundestag)

18. září 2005 se konaly volby do Německého spolkového sněmu. O současném složení Spolkového sněmu se můžete informovat v německém, anglickém a francouzském jazyce zde

Německý spolkový sněm

Spolková rada (Bundesrat)

Ve spolkové radě jsou zastoupeny všechny 16 spolkových zemí. Mnoho zákonů vyžaduje schválení nejen ve spolkovém sněmu, ale i ve spolkové radě, především když jsou dotčeny kompetence spolkových zemí.

Rubriky

Pro více informací
[fts_twitter tweets_count=2 cover_photo=no stats_bar=no show_retweets=no show_replies=no search=#Germany]